Zespół stopy cukrzycowej to zespół zmian chorobowych pojawiających się na kończynach dolnych u osób chorych na cukrzycę
to zespół zmian chorobowych pojawiających się na kończynach dolnych u osób chorych na cukrzycę. Przyczyną zespołu stopy cukrzycowej są zmiany w naczyniach krwionośnych (niedokrwienie) oraz uszkodzenie włókien nerwowych (neuropatia) . Pogorszenie unaczynienia i unerwienia stopy chorego na cukrzycę postępuje najczęściej równocześnie, ale tylko jedna z tych zmian jest dominująca. Czynnik dominujący określa rodzaj zespołu stopy cukrzycowej i tak wyróżnić możemy: zespół stopy cukrzycowej niedokrwiennej lub zespół stopy cukrzycowej neuropatycznej.
czyli zapalenie nerwów obwodowych – jest jednym z powikłań przedłużającej się hiperglikemii i dotyka zarówno somatyczne jak i autonomiczne wypustki komórek nerwowych obu nóg. Pacjent ma zmniejszone czucie bólu temperatury i dotyku w chorej nodze, a ponieważ nie odczuwa bólu przy zranieniu czy ucisku, często dochodzi do uszkodzeń skóry i tworzenia się owrzodzeń, które nie są przez niego zauważalne przez to późno zaczynają być leczone. Późno wykryte owrzodzenia mogą być wówczas zbyt zaawansowane, aby mogły być skutecznie leczone.
powoduje utratę siły mięśni i ścięgien stopy i w konsekwencji zniszczenie stawów. To z kolei prowadzi do koncentracji obciążenia na kilku małych obszarach powierzchni podeszwowej, w konsekwencji tworzą się modzele. Końcowym etapem zmian jest deformacja stopy.
czyli uszkodzenie naczyń krwionośnych – zaburzenia ukrwienia charakteryzują się nieprawidłowym przepływem w naczyniach tętnic goleni, szczególnie piszczelowych i strzałkowych. Niekontrolowana cukrzyca sprzyja rozwojowi chorób tętnic Kontrola zawartości glukozy we krwi jest jednym ze sposobów prewencji, jest również warunkiem wstępnym do rozpoczęcia procesu gojenia się rany.